KRYŠTOF BRŮHA

Kryštof Brůha je intermediální umělec žijící a tvořící v Praze. Ve svých dílech zkoumá specifická prostředí - od environmentálních až po technologická a virtuální - zaměřuje se na vlivy na ně působící a na jejich celkovou transformaci v čase.  Umožňuje nahlížet na jevy našemu vnímání skryté, například díky makro a mikro mapování prostředí, a pomocí takového skenování prostoru a času skrze umělecké artefakty nabízí divákovi nový pohled na realitu.

Médii jsou instalace, kinetická socha, generativní video a experimentální film. Při vývoji jsou využívány vědecké metody, specificky navržené algoritmy, generativní design a strojové učení, při realizaci postupy reverzního inženýrství, Rapid Prototypingu a CNC strojů, což se odráží i v estetice děl. 


Vystavuje již od studií na pražské AVU, během kterých absolvoval stáže na VŠUP a v Indonesian Institute of the Art. Vedle výstav v pražských galeriích - Atrium na Žižkově, Studio Prám, Pragovka Gallery nebo Potencial Gallery - byla jeho díla dále k vidění v Č. Krumlově (rezidence - Egon Schiele Art Centrum) nebo v Artemis Gallery v Lisabonu. Na MFDF Ji.hlava byly uvedeny jeho experimentální filmy "Prolog k Signum Supra" a "Resonare De INTER Solaris" (nominace na Nejlepší český experimentální dokumentární film). Obdržel Cenu Grafika roku - „Počítačová grafika“ 2019 a 2021. V NFT výzvě Galerie Artefin získal 1. místo v kategorii Hlasování odborné poroty. V roce 2023 se stal laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého.